DMALOVAGLS
Tbb ezer ve trtnt, nem is tudjuk pontosan, ki tallhatta fel. Egyes trtnszek szerint mr a korai nomd npeknl elfordulhatott, hogy kisgyermekeket s terhes asszonyokat oldalt ltettek fel a lra vagy ms htas llatra, hogy knyelmesebben viseljk el a hossz utazst.
OSWALD BARBARA: A dmanyereg trtnete
A legels olyan nyergek, melyek valban abbl a clbl kszltek, hogy a lovas oldalvst ljn rajtuk, a 12. sz. krnykn alakulhattak ki a Kzel-Keleten, ill. Egyiptomban. A 14. szzadban Anna kirlyn npszerstette, hogy a kor hlgyei Itzkkhz mltan utazhassanak. Az akkor hasznlt korai dmanyergek nem is hasonltottak a ma hasznlatosakhoz: a hlgyek teljesen floldalt ltek rajta, a nyeregnek sokszor karfja is volt, mint egy igazi karosszknek. A 16. sz.-ban a mlhanyergek voltak nagy hatssal r. Ekkor mr a dmanyereg egy szarvval rendelkezett, mely jobb oldalt kzpen helyezkedett el. A szarvat Medici Katalin feljebb tetette, gy tvethette rajta a lbt, nagyobb biztonsgban rezve magt. A kengyel hasznlatt is vezette be. A 19. sz.-ban fejlesztettk ki a msodik szarvat, ettl kezdve az elkel hlgyek ilyen nyerget hasznltak vadszathoz, stalovaglshoz. Akkoriban nem is tartottk illendnek, ha egy hlgy lovagl lsben lovagolt. A dmanyereg, vagy ahogyan sokan nevezik, „amazon nyereg", az 1930-as vekben kisebb, knnyebb vlt, szerkezete ersebb lett. Kialakult a modern dmanyereg! 1900. s 1930. kztt nagy nevek: Owen, Meyhew, Whippy, Champion&Wilton, Martin&Martin ksztettk klasszikus darabjaikat. A msodik-vilghbort kvet ltalnos elszegnyeds s a nk az irny trekvsei, hogy a versenyeken a frfiakkal egytt rendes lovagl lsben indulhassanak, nem telt jt a dmanyereg npszersgnek. A ni nyereg letnt a sznpadrl, mint azon idk maradvnya, amikor ers sztvlaszts volt frfi s n kztt. A stlus csak 20-30 ve kezdett jjledni. Br elmondhatjuk, hogy renesznszt li, a dmanyereg ma mgis kurizumnak szmt. A lovak s a ni nyereg szeretete olyan ers, hogy az angol llami pecst a kirlynt lovon, ni nyeregben mutatja. Ilyen pldakppel a dmalovagls nem is halhatott ki Angliban! Az 1974-ben alaptott „Side Sadie Association" (Ni Nyereg Egyeslet) "1200 tagot tart szmon. vente egyszer kziknyvet adnak ki tagjaik szmra, ismertetik a versenyek szablyait, valamint elismert brk s kikpzk listjt Az vente, nyr vgn megrendezsre kerl „Nemzeti show" keretben a legjobb lovarnket „Az v ni nyereg lovasa" cmmel tntetik ki. Mind Franciaorszgban, mind Svdorszgban s Nmetorszgban szervezetekk alakultak a ni nyeregben lovaglk. Hollandiban a lovas rendrsg tagja a ninyereg egyesletnek. 2003-ban Magyarorszgon megalakult a Magyar Dmalovas Egyeslet...
A J DMANYEREG

Mr a dmanyereg vzn is ltszik a jelents klnbsg, amely megklnbzteti a tbbi nyeregtl. Formja aszimmetrikus s egy gynevezett szarvat-kpt, kpagombot- tallunk rajta.
Ltezik jobb illetve bal oldalas nyereg, de a balos az elterjedtebb, ezrt pldnak nzzk ezt. A nyeregprnk tmttebbek, mint ms nyergeknl, de nagyon fontos, hogy a kzttk fut barzda megfelelen szles legyen. Ha a tvolsg nem megfelel a nyereg knnyen elcsszik, elfordul s a l hta megsrlhet . A prnk tmse akkor megfelel ha felnyergelt lovon lovas nlkl a nyereg bal oldala kiss felemelkedik s a nyeregprnk kztti barzda a l gerinctl kzvetlen jobbra helyezkedik el. A barzdnak kzpre kell kerlnie ha a lovas fellt a nyeregbe. Hossz hasznlat sorn a baloldali prna veszti el elbb az alakjt, mert a tmanyag a rnehezed sly hatsra sszetmrdik. A rossz, jobbra vagy balra dl nyereg megakadlyozza a lovast a korrekt lsben s az lland floldalas terhels a l htnak srlshez vezet. A jobb oldali nyeregszrny sokkal kisebb, csak arra szolgl, hogy a felrntszjakat eltakarja, a bal oldali pedig azrt nagyobb , hogy ne engedje a lovas lbt a l nyakhoz rni. A dmanyeregnek kt szarva van.

A rgztett szarv a legfontosabb tnyez a megfelel nyereg kivlasztsakor, mivel helyzete utlag mr nem vltoztathat. A rgztett szarv hatrozza meg, hogy a lovas mennyire kpes testslyt a nyereg kzppontjba helyezni gy, hogy jobb combcsontja prhuzamos legyen a l gerincvel. Ha a lovas lba vastagabb, a szarvnak lejjebb kell lennie, s feljebb, ha vkonyabb. Karcs hlgyek egy kis prnt tehetnek a trdk s a szarv kz, ezzel javtva lsket. A csavarokkal rgztett ugrszarvnl ms a helyzet, ez llthat. A nyergen ltalban van mg egy plusz csavarbemenet, melynek segtsgvel a szarv pozcija megvltoztathat. A csavaroknak az ignybevtel irnybl addan balmeneteseknek kell lenni. Az ugrszarv alapja egy fmrd , amelyet szksg esetn meg lehet hajltani vagy ppen kiegyenesteni, hogy a szarv a lovas lbhoz jobban illeszkedjen. A kt nyeregszrnyat ltalban egy szj kti ssze. Erre azrt van szksg, hogy a jobb oldali nyeregszrny ne lebegjen.
A dmanyergen mg egy plusz szjat –hevedert- tallunk: a kiegyenltszjat. mely segt a nyerget egyenesen tartani. Az amerikai tpus dmanyergeken hinyzik a kiegyenltszj, ott egy msik heveder van helyette. lsbrnek ltalban szarvasbrt szoks hasznlni, mert az kevsb csszik. A kengyelszj igen sokfle lehet azonban nagyon fontos, hogy legyen rajta valamilyen biztonsgi szerkezet, amely kiold megakadlyozva ezzel, hogy a l lovast beakadt lbnl fogva magval vonszolja. Az ls teljesen egyenes, nincsen benne v vagy mlyeds mivel ez megakadlyozn a lovast abban, hogy egyenesen ljn. Az ls alakja akkor megfelel, ha a lovas knyelmesen ki tud egyenesedni benne, s ugratskor a felemelkeds sem okoz neki gondot. Az ls hossza akkor j ha van mg krlbell 5 centimternyi szabad hely a lovas mgtt. Ha a tvolsg hosszabb az nem baj, de ha rvidebb az komoly problmkat okozhat, mert a lovas slya tlzottan lenyomja a nyereg htuljt s a l hta megsrlhet. ltalban egy 160 cm-s hlgynek 40 cm hosszsg ls megfelel, s minden + 7,5 cm-re mg 2,5 cm –t szmolhatunk. A nyeregaltteknl arra figyeljnk, hogy a dmanyereg ltalban hosszabb mint az ugr vagy djlovas nyergek , ezrt mieltt alttet vsrolnnk mrjk meg nyergnk hosszt.
rta: Eper Barbara Forrs: Darvas Katalin :A dmanyereg , A Nemzetkzi Dmalovas Szvetsg kiadvnyai
Mr tudjuk milyen a j dmanyereg, nzzk meg a j dmanyerges lovat, s azt hogyan szoktassuk hozz lovunkat a dmanyereghez!
Kvetkez: A dmanyerges l s a dmanyereghez szoktats |
|

|
 |
Gyakorlatok a helyes ls elsajttshoz |
1. Gyakorlat: Prbljon meg minl jobban elfordulni derkban mindkt irnyba. A forduls balra termszetesen knnyebben fog menni, ezrt inkbb a jobbra fordulst kell gyakorolni, mivel ez segt abban, hogy a jobb vllt jl htra tudja venni
2. Gyakorlat: Nyjtsa ki mindkt kezt a feje fl s nzzen az g fel. Ez a gyakorlat segt abban, hogy felstestt tnyleg kiegyenestve tartsa. A fej a gerinc folytatsa, ezrt azt is gyakorolnia kell, hogy ezt is idelis helyzetben tart
3.Gyakorlat : Ha arra hajlamos, hogy grbn tartsa vllait , akkor karjt elre htra kell lengetni a trzse mellett. Nha csak a jobb karjval krzzn, mivel ni nyeregben klnleges figyelmet kell a jobb vllnak szentelni
4. Gyakorlat : Hajoljon annyira elre, hogy lcsontjai kiemelkedjenek a nyeregbl s a slyt a jobb fels combja tartsa meg. Ezzel egy idben veregesse meg lovnak nyakt. Ez j gyakorlat a knny ls elsajttsra.
A terhel ls elsajttsra j gyakorlat ha htradl a nyeregben addig amg lova fart meg tudja veregetni mindkt kezvel egyszerre.
rta: Eper Barbara

|
|
 | |